valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

Refraction occurs because of changes in the _____________
What was Hamilton's plan for paying state debts?
What are 5 clothing items in French?
Another name for a dependent clause is subordinate clause. true or false
nilai suhu reamur ke fahrenheit
what is the inverse of f if f(x)= cbrt(x-4)???
The sensory division of the body A. transmits impulses to the central nervous system from sense organs. B. contains the somatic and autonomic nervous systems. C
Which of the following is true about a zygote?
America's policy toward communism was known as: A. SALT B. Mutually assured destruction C. Detente D. Containment
the measure of 1 is 30 degrees less than twice the measure of 2. what is the measure of 1? what is the measure of 2