korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Which are included in five sub fields of geography?
What are 3 different parts of the sonata form
What is a complete protein?
I’m your response, discuss how this part of the speech fits into the overall structure of the text and analyze how well it’s supports the authors overall purpos
Please ! Due in 10!!
The right to protest against the government is a civil
solve for x please help I'll try to attach the files bc it's not letting me for some reason
Please help me! 50 Points! Why does when we come home, our door is unlocked and there is grease on the door knob, help me solve this please, and I don't know wh
You should consume at least blank grams or more of fiber per day
Kathleen's gross annual salary is $56,820. What is the maximum amount of rent she can afford to pay? Round your answer to the nearest dollar. Question 1 options