Ariel12345678910 Ariel12345678910
  • 03-02-2016
  • English
contestada

20 ounces of ceareal for $4.40 or 16 ounces of the same brand for $3.68 which is better buy?

Respuesta :

boss302
boss302 boss302
  • 03-02-2016


if you want to find out, divide the price over quantity

4.40/20=.22

3.68/16=.23

the lower price per ounce is .22

Answer is 20ounces for 4.40

20/4.40=

Answer Link

Otras preguntas

What was President Anson Jones most pressing issues
list 4 rational numbers between-4 and -3?​
Which choice is equivalent to the product below for when x>/ 0
The non-living components of an ecosystem are factors.
what is the value of 8+(27÷9)2
What is the area of this figure?
What left to the shift of power away from Rome, the seat of the Catholic Church
Help with maths questions please
at a basketball game, 6 adults pay $20 each and 4 children pay $10 each. What is the total cost for the adult tickets?​
a school district has 2 teaching positions to fill and there are 8 applicants to choose from how many different possibilities are there .​