hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

How can you use an equation to make a prediction from a pattern?
A bag contains the following marbles: 8 black marbles, 12 blue marbles, 18 brown marbles, and 6 green marbles. What is the ratio of brown marbles to blue marble
evaluate this equation (-5)^5/(-5)^-6
1+0.9+0.08+0.001 Somebody can help me please
what do you do when you feel burned out? Any self care that you do try to create?​
I will give 50 points answer all why the order of the proof is correct d,a,c,b Please explan dosnt have to be super detailed haha 9. Order the steps below to co
Water flows through a pipe at a rate of 7 liters every 9 days. Express this rate of flow in gallons per week. Round your answer to the nearest hundredth.
What is the largest known number called?
Any gîrls here interested in zööm
what do you do when you feel burned out? Any self care that you do try to create?​