Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

2 equal x subtract 9x equals 14
What was a major foreign policy goal of the United States during the first half of the 1800s
Which organ system includes the spleen and the tonsils?
PLEASE MATH HELP DESPERATE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! WILL DO ANYTHING PLEASE. WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!! M(−6, 7) is the midpoint of DF¯¯¯¯¯ .
Solve 3^(4x+5)=(1/3)^(x+10) for x. Please show work
which sentences best describes the difference between photosynthesis and cellular respiration? Check all that apply.
john needs to cut three strips of wood 11 3/5 inches, 15 1/5 inches, and 9 2/5 inches long. He has a strip that is 48 inches long.How long will the leftover pie
why did the president and congress declare war on iraqi in 2003
What’s a good research question for chrinese American life?
As you apply the foot brake, the pedal goes to the floor. what should you do first?