kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

3. What is dollar voting? How can it affect the launch of the franchise into the new region?
Given △ABC, AD = 5, BC = 20, AC = 11 BD is an altitude Find: ABWILL GIVE BRAINLIEST IF DONE!
Please answer this correctly
Please answer this question. thank you
The perimeter of a triangle is 39 feet one side of the triangle is 1 foot longer than the second side the third is 2 feet longer than the second side find the l
Write a setInterval() function that increases the count by 1 and displays the new count in counterElement every 100 milliseconds. Call clearInterval() to cancel
Use △XYZ, in which ∠X is a right angle and tanY=815. What is the ratio for sinY? Enter your answer as a fraction in simplest form, like this: 4/25
One number has three significant figures and another number has four significant figures. If these numbers are added, subtracted, multiplied, or divided, which
I NEED HELP PLEASE, THANKS! :) Three positive charges A, B, and C, and a negative charge D are placed in a line as shown in the diagram. All four charges are of
Which two words in the excerpt does the author use to create an admiring tone?