Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2016
  • Mathematics
contestada

Shanice had $20 to spend on seven raffle tickets. After buying them she had $6. How much did each raffle ticket cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-01-2016
20 -6 = 14

14/7 = 2

Now we know that for each ticket, it costed 2 dollars.

Final answer:- Each ticket costed 2 dollars.
Answer Link
Allu55 Allu55
  • 02-01-2016
20-6 = 14 This is the amount of money she spent. 14 divided by 7= 2. This means that she spent 2 dollars on each ticket.
Answer Link

Otras preguntas

What can teacher asks about Canada ????
What is 34/51 in its simplest form
In which way are desert plants best adapted to live in a dry area
What is an example of a chemical factor indicating the health of a freshwater body of water? A. pH levels B. temperature C. turbidity D. plant life
A corporation may be created merely by agreement of private individuals true or false
square root of x to the 6th power over y to the 4th power
Many U.S. farmers have lost their family farms over the last 40 years because they could not _____.
True or false, In order to obey law of conservation of mass, reactions are arranged to have more atoms of reactants than products.
If an article costs a store $7.45 and if it sells the article for $9.95, what percentage (to the nearest tenth) markup is it using?
Which statement BEST describes a lifestyle with healthy eating habits? A. John and his family follow a diet plan that consists of healthy foods. If they begin t