winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

Is the following data an example of a linear function? Yes or no
Juntos: U8 - P. 153, ej. 6 Completa con el pretérito perfecto simple de estos verbos. acudir • asustarse avisar · darse despertarse entrar explicar llamar . lle
Read the list of rights below. Draw a graphic organizer with two columns. In the first column, list each of the rights below that you think Americans have today
What are 4 terms of a polynomial
based on the reaction in the animation, what can you say about the change in free energy of the cleavage of sucrose into glucose and fructose?
The first non-European to win the Nobel Prize in Literature who was this
pls help me with this ans should be well explained ​
Help! Spanish homework, Los Pronombres. Present tense of ser. Please help, need it bad. :(
a rock has a density of 17 g/cm3. If it is cut into 3 equal size pieces, what will be the density of each piece?
(02.02 MC)Look at the image, read, and select the correct option.Los días de la semana/El mes: enero/El año: 2018L10M11Mi12J13V14S15D168:00 a.m.–9:00 a.m.españo