alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

How do you use equal protection of law in a sentence
Help me please. What Is Stonehenge?
simplify as much as possible.Assume that all variables represent positive real number4x√32xv^2 + v√2x^3
one way in whick Robespierre and Louis XVI of France are similar is that both
Show that n^2-1 is divisible by 8,if 'n' is an odd positive integer.
Which of the following is the equation of a line parallel to the line y=3x+2, passing through the point (10,1)? A. 3x - y=29 B. 3x + y=29 C. -3x - y=29 D. 3x +
Hello how do you solve for x a= x-b/y
What does it mean when Brutus says: "Into what dangers would you lead me, Cassius... that you would have me seek into myself...for that which is not in me?
Subtract: 6lb 4oz - 2lb 10oz
please help :-( thanks