herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

how social media has been an integral part of modern life​
negative 4 divided by 3 as a fraction.
While in the supermarket Ole also decides to order some ready meals for an upcoming birthday. He goes to the butcher department, where the assistant tells Ole t
factorize[tex]x4 + 7x2y2 + 16y4[/tex]​
Which choice below is one of the three assumptions of behavior within consumer choice theory? A. Utility B. Completeness C. Preference D. Indifference
Which articles of Universal Declaration of Human Rights cover the rights ofchildren?​
Geometry help please explain
Please answer correctly! <3 12 pt question`
What is the next number in this geometric sequence? -3.24, 9.72,-29.16, 87.48, A. 262.44 B. 174.96 C.-262.44 D. -174.96
Jeremiah is writing a paper on Charles Darwin's theory of natural selection. This theory is one of the most important theories of biology, and numerous experime