alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

How are lyme disease and syphilis related?
Why might a chemist add a buffer to a solution?
You are due to return from holiday today but have just been told by your holiday company that volcanic ash in the atmosphere is once again causing flight cancel
Read the excerpt below and answer the question. Want is our companion from birth to death, familiar as the seasons or the earth, varying only in degrees. Which
explain fitt and sport and what the acronyms stand for
if a car goes 30.0 miles per gallon of gasoline how many kilometers could it travel on 1 liter of gasoline
how many Nazis were convicted of war crime in Europe in 1945 to 1949?
Best comparison of two poems "the taxi" and "where have you gone"
If a seed is planted, it has a 90% chance of growing into a healthy plant. if 7 seeds are planted, what is the probability that exactly 4 don't grow?
which of the words in the following sentence can be eliminated without changing the meaning the construction project downtown will be finished in approximately