kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Cheryl has been dating john brooks for nearly four years, and they are seriously thinking about getting married. john has income and itemized deductions that ar
help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
what is sentence composing?
true or false: the Byzantine Empire was a polytheist empire.
1. Is Bruce Wayne dual identity as the Batman ultimately positive or negative??
question: {A gas has} Question 9 options: a definite volume and definite shape. a definite shape but no definite volume. no definite shape or definite volume. a
Fix the dependent clause below to make it a complete sentence: But I forgot my jacket.
The big bang theory suggests that the universe is about _____.300 million years old4.6 billion years old30 billion years old13 billion years old
Which answer shows 309,070 written in word form? a. three hundred nine thousand, seven hundred b. thirty-nine thousand, seventy c. thirty thousand, nine hund
what is the name of a survey that includes all members of a population being studied