shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

____ more than 9 is 10
6(16)+3>4(9)+4(9)+2 what is the answer?
name 9 true cognates and 1 false cognate Clases de música Se ofrecen clases de música e instrumentos musicales. Clases de piano, guitarra,violin, trompeta, saxo
Texts of the medieval period strongly relied on _____. philosophical ideas Roman traditions the Pope’s authority pagan tradition
Which of the following sentences contains a helping verb? We should stop and ask for directions. The plane departed for Dallas an hour late. I spoke with my fri
Need whole page 20 points worth
What number is a factor of 22 but not a multiple of 2
Which rule best explains why the verb in the following sentence is correct? the owner or the business managers need to prepare the annual budget. this sentence
If you refuse to take a blood, urine, or breath test to determine if you are driving under the influence of alcohol or drugs, you will automatically a.be assign
find the area of the figure.