Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

How did New England's physical geography help the growth of industries?
What is the Geocentric theory in your own words?
What is 9x^2-24x+ 16
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing
Predict what happens when zinc is added to water
the perimeter of a square is 4 times as great as the length of any of its sides. Determine whether the perimeter of the square is proportional to the side lengt
Why did populations soar between 1800 and 1900?
Type of picture Paul Revere made of the Boston massacre?
the length of a rectangle is 3 feet less than twice the width of the rectangle. if the perimeter of the rectangle is 324 feet, find the width and the length?
How did New England's physical geography help the growth of industries?