sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

A rebirth of trade and commerce in Europe was brought about by the ?
David is the president of his student council. When the leadership team met for the first time, he asked each person to shake everyone's elses hand. If there we
Llena los espacios en blanco. Tus hermanos y tú son los _____ de tus padres.
What is an effective tool for putting out a cooking fire? A. water B. baking soda C. a paper towel D. a cloth towel
The sales tax rate is 10%. If Vera buys a soup pot priced at $58, what will be the total cost including tax?
A savings account is started with an initial deposit of $500. The account earns 1.5% interest compounded annually. (a) Write an equation to represent the amoun
Part of speech for grievance
Translate the following statement into an appropriate algebraic equation: The number of sedans (s) in the parking lot is three less than three times the number
Identify the order in which the stages of perception occur
Richard deposited $5500 for 6 years on 2.40% interest. How much simple interest will he earn