TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 36+ )
Otras preguntas
If the mass of a material is 41 grams and the volume of the material is 5 cm^3, what would the density of the material be? answer: Units:
Which decimal is terminating?
Research shows that _____ minutes a week of moderate intensity aerobic activity, such as brisk walking, consistently reduces the risk of many chronic diseases a
when was radar invented and why?
What is the percent of increase from 60 to 75? A. 80% B. 25% C. 20% D. 15%
EASY POINTS HEREThe people who migrated to Melanesia developed Question 17 options: an economy based on fishing and farming. protected settlements. a culture ba
The diplomatic tension between the united states and the soviet union was known as _______.
What decimal is represented by this expanded form? 2 x 10,000 + 7 x 1,000 + 4 x 100 + 9 x 1 + 3 x 1/10 + 8 x 1/1,000
Which of the following sets of numbers is a Pythagorean triple? A. 14, 40, 50 B. 7, 24, 31 C. 7, 20, 27 D. 14, 48, 50
A city has a population of 340,000 people. suppose that each year the population grows by 4.75% . what will the population be after 14 years? use the calculator