makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

You are conducting an experiment with phosphorus and nitrogen being added to the soil of a growing plant. When the amount of added nitrogen is increased, the
Lauren bought 20 ounces of sliced ham. she used 3/4 of the ham to make sandwiches for her friends and 1/5 of the ham in an omelet. how many ounces of ham were l
Which of the following nutrient cycles has its largest reservoir in the atmosphere? A) Carbon cycle B) Nitrogen cycle C) Potassium cycle D) Phosphorus cycle E)
How many combinations of 3 students can a teacher choose from 32 students?   A. 96
what is the definition of bureaucratic personality
Which of the following writers did not come from Ireland? a) W. B. Yeats b) James Joyce c) Seamus Heaney d) Oscar Wilde e) none of the above; all came from
type the requested verb form of this verb. future progressive tense: soar
What's the value of pi?
How does Macbeth persuade the murderers to help him? He tells the murderers that it was really Banquo who did some things they thought Macbeth had done to harm
how might the history of california have been different if the gold rush had not happened