ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

list three products of respiration
What was the principal reason the Federal government spent so much money during the Bush administration? to repair damage caused by Katrina to stop spiraling h
a characteristic that the two processes have in common is that each process
Distributive Prosperity Simplify ; 16 (7b+6)
2S+3>15 solving two step inequality
Least common shape for a galaxy is
what is |3.5| simplified?
_____ is the main energy source for all life on earth.
Where should the dashes be placed? Yesterday’s basketball victory the crowd was ecstatic guarantees us a chance at the state title.  Yesterday’s basketball—vic
The balance sheet reports revenues and selling costs for a period of time. a. True b. False