AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

What contributed to the growing economic gap between the eastern and western regions of North Carolina? The government agreed to temporarily waive tax payments
PLZ ANSWER THIS SCREENSHOT
How much greater is the probability that a motorcyclist will die in a motor vehicle crash compared to the occupants of a car? 10 times greater 20 times greater
Which of the following ions has the smallest ionic radius? A. C4+ B. B3+ C. Be2+ D. Li+
9.2 x 10^8 is how many times the value of 2.3 x 10^2?
If i want to cite my online sources, how do I credit the google search engine?
In a democratic country the president is selected by?
Which sentence best summarizes the main idea of the first paragraph in this passage? (1 point) 1) Dogs can be afflicted by West Nile virus, just like people can
PLZ HELP ASAP!!!! I WILL GIVE BRAINLIEST!!!
F(x) = 12 over 4x+ 2 Find f(-1)