mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Help!! Algebra! Write an exponential function!! 1. Justin drove his pickup truck about 22,000 miles in 2004. He read that in 1998 the average residential vehicl
What is the period of the sinusoidal function? Enter your answer in the box.
Jacob buys four muffins for 5.00 what is the cost of 7 muffins
List four reasons for increased life expectancy in the united states
For the water flea experiment the best answer is ______
What was the largest urban center of Mesoamerica before the Aztecs?
jana has 40 arcade tickets to give away she gives them all to her 5 friends who share them equally how many tickets does each friend get
For safety the light on your vehicle must be in good working condition which statement about checking your lights is true
Which term describes the amount of matter packed into a given space? A. Heat B. Temperature C. Pressure D. Density
what is the radius of the circle