katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

What are the two types of state budgets?
How do you separate sand, salt, and bird seed? This is for my science class!
Which is an empirical formula? (1) P2 O5 (3) C2 H4(2) P4 O6 (4) C3 H6
Which solution reacts with LiOH(aq) to produce a salt and water?(1) KCl(aq) (2) CaO(aq) (3)NaOH(aq) (4)H2SO4(aq)
What is the purpose of archaebacteria?
What is the color of the human egg cell?
In what ways did the Federal government finally try to help stem the tide of the Great Depression?
What is the purpose of archaebacteria?
On what continent did early humans first exist?
After chromosomes are formed, during which phase of mitosis do the chromosomes attach to the spindle fibers by their centromeres?