workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

Rewrite y +2 +(6x-9) to isolate the y-term.​
Can someone prove me with the answer please
Which statement best describes how the narrator responds to the conflict? It was close and dry and dusty in the house of the gods. I have said the magic was gon
*ANSWER ASAP* Which statement best describes the global status of the United States right after World War II? a.) The U.S. after World War II was the most power
To test the quality of water sources in her area, Shameka collects five samples from each water source and tests the quality of each sample.
plz and thank youWhich file type is used when forwarding a contact as a business card to another user to share their information?O PSTO CSVO XMLO VCF​
A particular plant has 10 pairs of chromosomes in each cell for each of the plants gametes how many genetics combination are possible through independent assort
Can some help I’ll appreciate it
Cna someone help. I need to know the story of 'a monster calls' in one paragraph
Present Value of an Annuity of 1 Periods 8% 9% 10% 1 .926 .917 .909 2 1.783 1.759 1.736 3 2.577 2.531 2.487 A company has a minimum required rate of return of 8