27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

I need help with my homework please help me
Simplify the expression. tan(sin^−1 x)
The sum of the measures of two exterior angles of a triangle is 255°. What is the measure of the third exterior angle? A.) 75° B.) 115° C.) 105° D.) 95°
A scientist was observing an unknown slide under an electron microsocope; he found a cell without a well-defined nucleus but with a thick cell wall and ribosome
The kind of friction that exists between oil and a door hinge
The theory of _____ suggests that the crust of the earth moves about on the upper mantle. A : Pangaea B : convection C : volcanism D : plate tectonics
How to find the ratio of consonants to vowels in the word experiment. Write the ratio in the ways.
What is the intersection of the sets A=(2,3,5,7,11) and B=(5,11,13,15,17)?
What is the value of petri plates in microbiology?
Which of the following should have a hyphen? A. self evident B. written quickly C. nineteen D. American president