777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

Why is Guy de Maupassant known as one of the fathers of the modern short story? How might his personal life have influenced his writing? Does his short story "T
In previewing a magazine, what's likely to be the first step you take
Is energy in fossil fuels is derived from the energy stored in plants and animal matter?
Solve the equation x+5+x+x+ x+x+x+5= xx6xx( this is only addition not multiplication) Use 0-9 only once figure out the x
Bacteria are very small single-celled organisms that lack a nucleus. Although bacterial cells are less complex than the cells that make up the human body, bacte
Four more than the product of 23 and Gregs height. Use the variable g to represent Gregs height
What accent marks are missing from the paragraph in the highlighted box?
What is 6.95 to one decimal place? I know how to round to the nearest tenth but if you round this,it just goes to a whole number!
Combine like terms.9 + 18s – 7s A. 20s B. 9 + 11s C. 9 – 11s D. 20
What is 6.95 to one decimal place? I know how to round to the nearest tenth but if you round this,it just goes to a whole number!