39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

can someone help i have been asking for 2 hours
Equation (a) y=x²-8 is it linear or nonlinear?
Why would the United States be motivated to become more of an imperial power on the world stage?
The release of water vapor from sweat glands when we are not sweating is a process called:.
Write as a expression The sum of 20 and x.
Fill in the missing digit to make the number divisible by 6.   234,56 ____   (2) 7.   389,57_____    (5) 8.   630,62 ______(10) 9.. 611,81_______ (3) 10. 525.43
NEED HELP ASAP!!!! What is a republic? Choose all answers that are correct. a.) A government where the people can vote to replace their leaders if they don’
Find the distance between the points (-2,-2) and (3,-3) Distance =
What organ system controls the activity of the eccrine sweat glands.
Do you guys know the answer? I need this extra credit