agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

We can know what elements make up a star by studying the star’s
Importance of the cell cycle
The difference between a Quincenera and a Sweet 16?
The largest mass extinction event in the history of the Earth occurred at the end of the _______ period. A. Ordovician B. Devonian C. Permian
Relationships among people are a. not influenced by people's ideas and attitudes. b. usually simple and easy to understand. c. one of two types—social or wor
The first step in treating a burn is to: a. put lotion on it. b. put ice on it. c. moisten the burn with petroleum jelly. d. cool the burn with cool water.
which reason best explains why antibiotics do not work on viruses
Sebutkan 5 negara maju di benua asia Ada yg tw gk.....
unlike the monarchy in a feudal system, the wealthy and powerful citizens who controlled italian city-states were more focused ona.the overall well-being of its
)Lying quad stretches are an effective static stretch for runners because they A: raise muscle stamina during a workout B. lower muscle temperature after a work