harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

What two numbers give you 7 when added and 18 when multipied
If there are 1,200 calories in 8 oz of hot fudge, how many calories are in 3 oz of hot fudge?
The "RE" on memos or in the subject of e-mails always stands for "reply." True False
Y=10x. What is the constant of proportionality
Many years ago, she _____ a coin that became worth a lot of money. What is the past perfect tense of the verb “buy”?
the length of Marshall's rectangular poster is 2 times its width. If the perimeter is 24 inches, what is the area of the poster
Which of the following was a key characteristic of John Locke’s theory on government? People should rebel against an uncooperative government. No government can
jacob bought 5 pencils for 80 cents. At this same rate, how many pencils can hee but for 40 cents? Explain why this answer does not make sense
When a patient hasn't seen a physician in a long time, the dental team should know that the patient may have?
what is 100×2 what is the answer