schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

20 PTS BRAINLIEST HELPPPPPPP
Just want to know if my answer is right
What type of figurative language is sleepy lakes under the moonlight
Lines 97-108: what metaphor does Soto use to explain how he feels as he begins the second half of his workday Story one last time by Gary Soto
Find the value of xin this proportion. (x+3) 5
What is the arc measure of arc ​ACB​​ on circle P in degrees?
solve a triangle with the side values of 12,13, and 14
Which is an activity that will build muscle endurance? Pilates Gymnastics Powerlifting Rowing
Welche Jahreszeit ist es? *10 pointsOHerbstOSommerOWinterOFruehling​
List and define the 3 kinds of power granted to Congress?