ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Gregor Mendel used pea plants that were heterozygous for each of two traits—seed color and seed shape—to generate a dihybrid cross. The phenotypic ratio of the
how differences between romeo and juliet returned to threaten their future together
how differences between romeo and juliet returned to threaten their future together
During the Early Middle Ages in Europe __________. a.cities increased in size b.trade with areas outside of Europe increased c.warfare frequently occurred d.pop
Simplify please (x^2/9x^2-4y^2)/(x^2/2y-3x)
how does the excretory system help the body maintain homeostasis
The measurement of one angle of a right triangle is 61 What is the measurement of the missing angle?
why is it important to elevate the anthers
Do you think African Americans would have been eager to fight for the United States during the Spanish American War? Why or why not?
a runner runs at 7.6mph for 3 1/2 hours how many miles did he run