antonioveguar964 antonioveguar964
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Anya buys some avocados that cost $1.50 each. What is the total cost of her
purchase?
O A. = 1.5+ c
O B. n=1.50
C. c = 1.5n
D. C=n divide 1.5

Respuesta :

antineromakayla2020 antineromakayla2020
  • 01-03-2022
Answer C
Because it says $1.50 EACH so to get the answer you’ll need to multiply $1.50 with each avocado she buys to get the total cost
Answer Link

Otras preguntas

Play with the interactives to view the line graphs of various equations. Use positive and negative values for the slope, or m. Then explain in your journal how
How does U.S. foreign policy effect the average U.S. citizen?
The facts surrounding an underlying crime are referred to as:
a static stretch is ?
Which relationship is a direct variation?
Define the three main forms of legal ownership of a business. Which one appeals most to you and why?
I'll give brainliest!! please help me!! Given f(x)=10x+8 and g(x)=1x+4 then what is (f−g)(3))
While listening to her friend bill, judy occasionally says, "tell me more" or "that's interesting, go on." judy is:??
I am taking a 170 multiple choice exams and each exam has 10 questions and i spend 10 to 15 minutes to finish each exam, how long would that take me?
Facts about julius ceasar when he was murdered