im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

Find how many quarts of 4​% butterfat milk and 1​% butterfat milk should be mixed to yield 75 quarts of 3​% butterfat milk. The mixture should contain ___ quart
14. Find Mean from given data. X .10 15 20 25 .f . 5 10 7 8 . ​
find the ratio in which the line segment joining - 2 - 3 and 5 and 6 is divided by x– axis​
Within 9 hours, the number of stars seen went from 190 to 33 as the sun started to rise. Find out how many stars are getting hidden by the sunlight each hour.
A man has three sons. What is the chance of his next child being a son?
with balanced chemical equations, show the different stages of fermentation​
what the cause of the range wars.
A coin is placed at a depth of 15 cm in a beaker from the surface of water. Therefractive index of water is 4/3.Calculate height through which the image of the
hi guys I need help me​
I spent little as I had little, _________?(tag question)