aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What is the structure that surrounds the cytoplasm in a bacterial cell
Which are functions of nucleic acids? Choose all answers that are correct. A. to defend against infection B. to provide structural support C. to carry geneti
Which disorder is more common in males than females, and shows up in social behaviors such as lying, theft, violence, aggression, and vandalism?
What is the absolute value of 39
in what ways did the division of labor contribute to the growth of Mesopotamia civilization
11. x squared - 7x = 0 12. 3x squared - 4x = 20x + 27
If you push down on a table with a force of 5 newtons, what is the normal force pushing back to you
Find the value of x and KL if K is between J and L "JK=2x,KL=x+2, and JL =5x-10"
identify the stage of mitosis in which a cell spends the most time
An extended __________ is a comparison that says one thing is another for several lines, for a stanza, or throughout a poem. Simile metaphor symbol theme