gmartine0488 gmartine0488
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

ms. Heinz spent 12 dollars on 30 tokens for the field trip. What was the cost of 12 tokens

Respuesta :

cdelaney16
cdelaney16 cdelaney16
  • 01-02-2022

Answer:

$4.80 for her 12 tokens. That means that each token was worth 40 cents.

Answer Link
molly1034
molly1034 molly1034
  • 01-02-2022
12 dollars - 30 tokens
Make the tokens into 1 first by dividing both sides by 30

0.4 dollars -1 token
Then times the both sides by 12 because you are trying to see how much 12 tokens are


4.8 dollars - 12 tokens


Which means the answer is 4.80 dollars
Answer Link

Otras preguntas

what do we get if we times 7x by 6?
The table below shows the number of hours some business people in two states spend in meetings each week: State A 21 23 24 22 24 25 23 23 22 State B 24 22 20
Expand these: a. (x + 2)(x - 2) b. (y - 4)(y + 2)
Empirical evidence includes which of the following? a. personal anecdotes b. facts and statistics c. quotes d. logical reasoning
Which sentence is an example of faulty parallelism? Paul enjoys singing, but he is not very good at it. Paul wants to join the band, start a choral group, and
V(v-1)-2(1-v) how to solve this
dries van wijhe skated 200 km at an average speed of 35.27 km/h. how long was he skating?
a sail is in the form of a right triangle that is three times as high as it is wide. The sail is made from 6 square meters of material. What is its height?
Are witchcraft True? answer briefly!
La alfombra esta sucia. Debes