jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

is it better to work on summer homework for 8th grade when you are going into high school or just wait until high school to study what they are teaching?
Read this line from the prologue of Romeo and Juliet. Is now the two hours' traffick of our stage; Which best paraphrases "two hours' traffick"?
"once you learn to ride a bicycle, you never forget" pertains to __________ memory.
Reactions such as a candle burning give off energy in the form of heat theyre called
What is the distance between 40.75 and 7.05
What would be a disadvantage of opting for vehicle patrol as opposed to foot patrol? 1Points A increased cost to provide patrol services B increased geograp
Michaela is starting a farm and wants to ensure that the soil will hold enough moisture for her crops. Which strategy would most likely help her to retain soil
consider the two similar water bottles for athletes
Which is a simple predicate in this sentence ? For a duck,he is very good dancer.
the ratio of participants on the girls track team to the number of boys on the track team is 5:7. If the boys have 22 more participants than the girls, how many