forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

Critically evaluate four ways in which the media impacts on values and beliefs about relationships (4x3=12)
What are typical signs and symptoms for a urinary tract infection?
What type of literary device is demonstrated in this passage from "The Monkey's Paw"? Father and son were at chess, the former, who possessed ideas about the ga
derive the taylor series for sin2t by applying the picard method to the first-order system corresponding to the second-order IVP x"=-4x ; x(0)=0; x'(0)=2
How did france great britain and the united states respond to the berlin blockade?
Please help solve this
Find sin x /2 , cos x /2 , and tan x/ 2 from the given information. cos x = − 12 /13 , 180° < x < 270°
Are these correct? Thanks!
Many modern couples delay having __________ until they are established in their careers. a. children b. a home c. two cars d. pets
IS 99 POINTS!!!!Which of the following was NOT an impact of World War II on the daily lives of Washington citizens? Question 10 options: Citizens worked in the