alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

how do i get rid of all this pain
Find a rational number that is between 9.5 and 9.7. Explain why it is rational
complete the kahani story
Which is a copyright violation? A. Sending a copyrighted song to a friend B. Sharing a copyrighted image on social media C. Downloading a copyrighted movie with
please answer the everything thank you ! i'll mark the brainlest!!!!! :)
International trade is still mostly concentrated among the developed countries of the Northern Hemisphere. Which country is the largest importer of the world?
Clear parentheses and combine like terms:​
Simplify 12A + 2 + A - 1.
In the third paragraph of the excerpt, which of the following pieces of evidence does de Gante use to support his argument about the emperor of Spain's obligati
Which phrase best defines erosion? cementing bits of rock together chemically breaking rocks apart moving bits of rock from place to place physically breaking r