MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

Find the equation (in terms of x ) of the line through the points (-3,4) and (1,-8)
PLEASEEEEEE HELPPPP IM BEGGING ISOMEONE PLEASEEEE​
Write about a past moment in your life when you felt most free. What was it about that event/time/activity that gave you such a sense of freedom? Thinking about
how could i make my title relate to the topic of art i am doing ?
The sector COB is cut from the circle with center O. The ratio of the area of the sector removed from the whole circle to the area of the sector removed from th
Four times the difference of a number and 16.
True facts about Oliver Cromwell
Read the excerpt from "The Crab That Played with the Sea." Then the little girl-daughter put up her little soft brown arms with the beautiful white shell bracel
Umm i could use so help :) If you don't mind i think it's 16+88 but i was wondering what someone else thought.
Which statement describes a function of the human male reproductive system? A.It produces gametes in testes. B.It supplies a fluid that protects the fetus. C. I