mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

What value makes this equation true? 4x-3=0?
Millions of dollars have been appropriated by Congresseach year for "Indian Education." All you have to do isencourage your school to use these resources. My In
President johnson was reluctant to join in the conflict in vietnam because
Kim writes a behavioral contract with her psychologist that states she will keep her appointments. kim makes out checks for organizations she dislikes, and if s
can someone answer this for me?​
what is the difference between transverse waves and longitudinal waves?
What is the name given to small rivers that flow into larger rivers
What is a landmark case?
Barney's mother gave birth to him when she was 25 years old. she drank heavily during her pregnancy. as a result, barney is short. he also has learning disorder
How much tea was dumped in the boston tea party