mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

Please help me I do not understand!!!
The phrase "Go fly a kite" is an example of an __________ idiom euphemism
A. B. C. D. Please help
Which of the following best describes Andrew Jackson's view of federal government? He felt that the federal government should be able to control state financ
Is 1/3 bigger or is 5/12 bigger or 1/4 bigger
Explain the role of water potential in the movement of water from soil
The team ran for 12 minutes at 10 mph. your friend incorrectly says that the team ran a distance of 120 miles. what is the correct distance?
Which of the following describes the form of a pyramid? three triangular sides and square base four squares and a triangular base four triangular sides and a sq
The floor plan of a kitchen is shown at the right. If the entire kitchen floor is to be tiled, how many square feet of tile are needed? 66 POINTS!!!!!
What factors led to the post war civil rights movement in the us?