aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

How did the depression affect women and children?
There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5
What culture believes health is harmony between man and nature?
Luke made a model that has 1 circular base and 1 curved surface.what solid figure did he make
The gases in the air attracted to earth by gravity form layers called the ____
Which of the following is formed at a collision zone?Continental rift valleyVolcanic island chainMountain rangeDeep-ocean trench
a soccer team played 160 games and won 65% of them. how many did they win?
why can parents who are heterozygous for type a and type b blood have children with any of the four human blood types?
Luke made a model that has 1 circular base and 1 curved surface.what solid figure did he make
There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5