LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

A grocery bag can withstand 300 n of force before it rips apart. how many kilograms of apples can it safely hold?
Is England now out of the European Union
"many business professions use the skill of​ __________ in order to work together and complete complex tasks."
True or false: When an organism practices external fertilization, many offspring, often millions, are produced in order to enhance chances of survival.
A nursing student asks the instructor why the pituitary gland is called the "master gland." what is the best response by the instructor?
In printing an article of 21,000 words, a printer decides to use two sizes of type. using the larger type, a printed page contains 1,200 words. using the smalle
alexandra drives a truck for a waste disposal company she made 5 trips to the city dump yesterday and hauled t ton of waste each tripe the total amount of waste
What causes a mortgage foreclosure?
what name is given to substances in which atoms of 2 or more elements are chemically combined?
In the reading feature "talking with little girls," lisa bloom suggests we counteract the negative impact of our culture on little girls by doing what?