britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

For the past 5 months Pablo's bicycle repair business had these profits or losses: –$85, $70, –$120, –$90, and $35. What was his average profit or loss for thes
greatest common factor of 50 & 75
who was king Louie the 3rd
In which of the following sentences is the word its used correctly? A. Its easy to learn to play the guitar, if you're willing to practice. B. The monster reare
In a unitary government, political authority rests in the hands of both central and local government true or false
is 3 /47 a terminating or a repeating number
if a dozen people get on a train, and five of them get off at the next stop, how many of those people are left on the train?*
Enlightenment thinkers questioned traditional ideas about.? a.) government b.) medicine c.) religion d.) science
Are all whole numbers a rational numbers
how to simplify 81 1/2