lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

In contrast with nonhuman animals, the reasons why humans engage in sexual behavior are _________.
Two trains leave a station on different tracks. The tracks make an angle of 130°, with the station as a vertex. The first train travels 100 km and makes its fir
How was european imperialism in africa similar to imperialism in asia answers?
De facto segregation is when people are separated in fact but not by: A. Law B. Choice C. Borders D. Tradition
The black slave who would later captain a Union ship was
The united states is often called a nation of immigrants, and yet us history reveals many examples of anti-immigrant sentiment, actions, and legal restrictions.
The facts surrounding an underlying crime are referred to as:
How did Spanish Friars view Native American Religions? explain.
What was the primary goal of NATO?
The small structures in the cell that carry out its activities are collectively known as