pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following explains why genocide occurred in Bosnia-Herzegovina? (4 points) a Ethnic groups were fighting with each other for control. b Immigrants
Can yall help me out real quick. unit 6 similar triangles homework 3 proving triangles similar. 65 points for this question. Real answers please.
A 40% sugar solution is added to an 85% sugar solution to create 1800 mL of a 60% solution. How much of each solution is used? (Use either elimination or substi
Which sentence from the text best supports your answer to question #3? o A. Now that I was compelled to think about it, reading was something that just came to
PLEASE HELP ME! Images below & I give Brainliest
Help me with this please. I’ll give brainliest . No links
Which area on the map is MOST associated with the efforts of explorer Robert de la Salle? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4
I need help please?????
Mi madre y mi tia____ por teléfono dos horas ayer. A. Habló B. Hablaban C. Hablan D. Hablaron
COLLABORATIVE DISCUSSION Why does Noda have mixed feelings about her family? Discuss this question with a partner , citing evidence from the essay that shows bo