alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

Based on the passage, what inference should readers make about where the tiger lives? The tiger lives in a zoo. The tiger lives in someone’s home. The tiger li
write 6691 to the nearest 1000
F(x)=ax+2 In the Function above? a
50 POINTS + BRAINLIEST Use complete sentences to describe the net of a triangular pyramid with an equilateral triangle for a base.
Jackie's broker charges her a commission of $8 per ten share of stock she buys or sells. If jackie buys 77 shares of Alesia insurance at 10.34 per share and 12
Simplify the expression completely. 7b+3(4b−2)+6÷3
rewrite the expression in the form 2n​
Explain 3 similarities and 3 differences between Islam and Hinduism.
Element X decays radioactively with a half life of 8 minutes. If there are 980 grams of Element X, how long, to the nearest tenth of a minute, would it take the
Can someone plz tell me if i am correct before i submit it