paytonw136
paytonw136 paytonw136
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

the cost for a movie tickit is $7 the cost is reduced to $5 for groups of 10 or more how many people must be in a group for them to save a total of $30

Respuesta :

piscezcraft
piscezcraft piscezcraft
  • 01-09-2021
15 people. 2 $ less per after 10 so 15X2
Answer Link

Otras preguntas

A bakery offers a sale price of $3.15 for 4 muffins. What is the price per dozen?
Which choice is the solution to the inequality below? 2x < 20
AlCl3 and NaNO3 Balanced Equation Total Ionic Equation Net Ionic Equation
PLease help me. I need someone to talk to me. I'm sad and lonely
Who developed a severe communism
The following question has two parts. First, answer part A. Then, answer Part A What is one theme of the passage? A Scientists have proven that smell is an impo
Please help ASAP brainliest....
Hitler increased the size of Germany’s military in part by introducing a
What impact do painful stories have on readers?
For each gym membership sold, the gym keeps $42 and the employee who sold it gets $8. What is the commission the employee earned as a percentage of the total c