batesrhonda batesrhonda
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

if oranges cost 2$ and each and you buy 27 oranges how much do u neec to spend

Respuesta :

FruitNut
FruitNut FruitNut
  • 01-09-2021

Answer:

$54 Dollars

Step-by-step explanation:

just multiply 27 by 2 and you get $54

Answer Link
maliyahclays
maliyahclays maliyahclays
  • 01-09-2021
$54. 27 (the amount of oranges) multiplied by $2 (the price) is $54.
Answer Link

Otras preguntas

I need help with this word problem.
Does anybody know a nice place to watch the fireworks tomorrow around the San Francisco area??
A theory is an explanation while a model is a representation identify and describe the meeting point of the two concepts
pls answer if it is correct i will give brainlist​
when is the population of a country counted, yearly, annually, daily.​
True or false? One theory about phototropism is that auxin triggers a reaction on the shaded side of the stem that causes cell elongation on that side of the pl
Your program philosophy consists of your ___________, __________, and ___________ that will guide you in establishing or working in a child care program.
Match the type of ELISA with what it is used to detect. Question 2 options: detects presences and concentration of antigen/protein detects presences and concent
Ed buys a box of eggs costing £2.40, two packs of bacon for £2.60 each and two tins of baked beans. He pays with a £10 note and gets 80p change. How much does
If x = 3 and y = 5, work out the value of b) 2x2 + 3y2