shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

among the qualities listed on the human relations scale, the most important one for the building new relationship is?
At the school carnival, Carmen sold 3 times as many hot dogs as Shawn. The two of them sold 152 hot dogs altogether. How many hot dogs did Carmen sell? 51382111
In Romeo and Juliet act 2, which character serves as a messenger
Why do Andhra Pradesh donot recive any snow fall during during winter months. PLEASE HELP.....EXAM TOMORROW
How many eights are there in 6 1/2
What is a Mandala Autobiography?
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies neither inequalities
In Romeo and Juliet act 2, which character serves as a messenger
One way to show that a statement is NOT a good definition is to find a _____ converse.conditional.counterexample.biconditional.
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies neither inequalities