lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Help me please. What Is Stonehenge?
what did Benjamin franklin feel strong about
a rectangular table top measures 4/9 of a meter long by 4/5 of a meter wide. the area is _____ square meter.
The width of a computer monitor is 30 cm. If the perimeter is 144 cm, what is the area of the computer monitor?
Is There Still Slavery in the World? Please help me :)
A soccer team played 160 games and won 65 percent of them. How many games did it win ?
What do you think was the most serious problem faced by settlers in Virginia? Why?
how do you multiply and divide equations?
what is the full definition of adaptation?
if a sample of magnesium has a mass of 60 g, how many moles of magnesium does the sample contain