shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Identify the like terms. 9x, 10y, –9y,  10   A. 9x and 10
Hitler intended to defeat great Britain by
Which shows 5.45 written as a mixed number?
it is asking me to insert parentasies
What is the value of 9P5? A. 45 B. 126 C. 15,120 D . 59,049 A cooking club has 12 members.How many ways can they select a president and vice presiden
The Earth has a radius of 6,400 kilometers. A satellite orbits the Earth at a distance of 12,800 kilometers from the center of the Earth. If the weight of the s
Which of the following is most important in classifying two groups of bears into the same genus? A. similar diets B. similar genes C. similar habitat D. similar
why did the framers give the power to congress rather than to the states?
which accurately describes a tangent
How long does water evaporation take? What factors influence it?